KYK Yurdu Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey 2019

Heyecanlı bekleyişin ardından üniversite sınav sonuçlarının açıklanıp, yurt arama telaşına kapılan öğrenciler özel yurtların kapılarını çalmaya başladı. Bunun yanında üniversite hayatını sürdürürken özel yurtlara para vermek istemeyen, KYK yurtlarını da bir seçenek olarak düşünen öğrenciler için bu yazıyı derledik. Aileler ve öğrenciler için büyük önem arz eden bu konu, üniversite hayatının büyük sorunsalı haline gelebiliyor. Fakat KYK yurtları kategorisinde verilen niteliklere uyuyorsanız üniversite yaşantınızın daha kolay ve tasarruflu bir şekilde sürmesine yol açacaktır. T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan yurt hizmetleri, öğrencilerin üniversite döneminde barınma ihtiyacına en iyi şekilde karşılamaya çalışıyor. 2019-2020 KYK yurt başvuruları 19-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.


KYK yurtları Türkiye ve Kıbrıs genelinde 700 bine yakın öğrenciye hizmet vermektedir. Yurtlar barınmanın yanında öğrencilere sosyal, kültürel ve eğitim alanında da destek vermektedir. KYK yurtları tam ve yarı özel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tam KYK yurtlarının yaşam standartları daha düşük olup fiyatları daha uygun olurken, yarı özel yurtların konfor düzeyleri daha yüksek olmaktadır. Oda içerisinde kişi sayılarının daha az olduğunu görmekteyiz. Eminiz ki bu yazı KYK yurtlarına başvuruda bulunacaklar için iyi bir rota olacaktır. Bu yazımızda KYK yurtlarına başvuru, ileriki aşamalarda seçim süreciyurtta kalma süresi, ücretleri, yurtların şartları ve yurttan men edilme durumları gibi kriterlerden bahsedeceğiz. 


Tam KYK veya yarı özel KYK nedir?

Tam KYK olarak nitelendirdiğimiz yurtlar, genellikle yaşam standartları daha düşük olup, kişi sayısının fazla olduğu odalara sahip olmaktadır. Ülke genelinde tüm yurtlarda yenilemeye gidildiği için “Tam KYK” adı altında bi yurtla karşılaşmanız zordur. Tam KYK olarak nitelendirdiğimiz yurt tipleri İstanbul içerisinde yoğunlukta bulunmaktadır. Buda İstanbul gibi bir ilin öğrenci nüfusunun yoğunluğundan ve üniversite sayısının fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Diğer iller genelinde yarı özel yurtlar ağırlıkta bulunmaktadır. Hatta neredeyse Tam KYK yurtları bulunmamaktadır.


Tam KYK yurtlarına devam edecek olursak; tuvalet ve banyo gibi alanların ortak kullanıma bırakıldığını görmekteyiz. Ve bu alanları genelde koridorlarda görebilirsiniz. Odadaki kişi sayısı ise 4-8 kişi arasında  değişiklik göstermektedir. Yataklar genelde ranza olup ama baza olanlarıyla da karşılaşabilirsiniz. Tam KYK adı altındaki bu yurtların yaşam standartlarının düşük olması sizi bazen yıldırma derecesine getirebilir. Ama fiyatının uygunluğu sizlere çok cazip gelecektir. Heleki bunu İstanbul gibi büyük şehirde okuyacak olanlar için düşünürsek. Sonuçta aylık 200 TL’ye İstanbul’da yaşayacaksınız:) 


Gelelim Yarı Özel KYK Yurtlarına. Yarı özel KYK Yurtları 3-4 kişilik odalardan oluşup, tuvalet banyosu oda içerisinde bulunmaktadır. Hatta en güzel yanlarından biri herkesin kendine ait bir çalışma masası, komidini bulunmaktadır. Bu çalışma masalarının yanında genelde inşası yeni olan yurtlarda oda içerisinde ayrı çalışma odaları da mevcuttur. Açıksası ayda max 340 Tl vererek bu kadar olanağa sahip olmak kulağa çok hoş geliyor. Ayrıca Yarı özel KYK yurtlarında odaya girişler çoğunlukla kartla olmaktadır. Bunun yanında giysi dolapları da tam KYK yurtlarına göre büyük, alt kısımlarında ayakkabılığı da mevcuttur. Tam KYK  yurtlarında ise askeriye dolabı olarak nitelendirdiğimiz tekli dolaplar mevcuttur:( Dediğimiz gibi birçok yurt yenilemeye gittiği için bu askeriye dolaplarını da göremeye bilirsiniz. Daha kullanışlı, konforlu eşyalarla karşılaşabilirsiniz:)

Bir cevap yazın